تولید سنگ ساختمانی دست دوم از کوه آتشفشان دماوند

یکی از مصالح که امروزه به دلیل هزینه مناسب مورد استفاده می باشد سنگ ساختمانی دست دوم است، مصالح ساختمانی همه مصالح طبیعی و مصنوعی هستند که معمولاً در کارهای ساختمانی و مهندسی عمران جاده ها ، پل ها ، کانال ها ، سدها ، تونل ها  استفاده می شوند.

انواع مختلفی از مصالح ساختمانی اعم از طبیعی و مصنوعی وجود دارد که همیشه موارد جدیدی به آنها اضافه می شود.

تعداد این مواد در گذشته نسبتاً محدود بود، اما به طور مداوم در حال افزایش هستند، در حالی که در عین حال سیستم های مورد استفاده برای تولید آنها متمایز شده است .

تعداد زیاد مصالح ساختمانی به این موضوع بستگی دارد که هر یک از آنها دارای ویژگی های خاصی هستند که آن را بر اساس اهدافی که قرار است از آن استفاده شود بر سایرین ارجحیت دارد.

از نظر تاریخی، اولین مصالحی که برای ساخت و ساز استفاده می شد، پوست حیوانات در ساخت چادر، گل، خشت خام، کاه در ساخت کلبه ها و انواع سنگ ها بود.

بسیاری از این مواد امروزه هنوز در برخی از نقاط جهان توسط جمعیت های عشایری یا بومی استفاده می شود، در حالی که تقریباً به طور کامل با مواد دیگری در زمینه تکنولوژی کشورهای صنعتی جایگزین شده اند.

دیوار خشک یکی از قدیمی‌ترین تکنیک‌های ساخت و ساز است: از بلوک‌های سنگی که به‌طور مناسب چیده شده‌اند، بدون نیاز به استفاده از کلاسورها، ساخته شده است .

نمونه‌هایی از ساختمان‌های سنگی باستانی نوراگه ساردینیا  اهرام پلکانی آمریکای لاتین ، و ساختمان‌های یونانیان و رومیان باستان هستند.

گرانیت قبلاً در سال 2600 قبل از میلاد توسط مصریان باستان مورد استفاده قرار می گرفت که از آن برای ساختن پوشش سطحی هرم قرمز استفاده می کردند ، در حالی که هرم منکائوره ​​با بلوک های گرانیت و سنگ آهک ساخته شده است.

در میان بومیان آمریکای دشت بزرگ ، استفاده از پوست یا پوست درخت غان برای ساختن چادرهای مخروطی شکل که قابلیت حمل و نقل را داشتند، رایج بود.

در مغولستان ، بخشی از جمعیت هنوز در یوزها زندگی می‌کنند ، خانه‌هایی که از ساختاری چوبی و پوششی از فرش‌های نمدی پارچه‌ای ساخته شده از موی حیوانات تشکیل شده‌اند.

این نوع مسکن در سازه های کششی که در مقیاس وسیع در نیمه دوم قرن بیستم به کار رفته است، یادآوری می شود.

برای ساخت سازه های کششی معمولاً از تیرهای ساخته شده از الیاف شیشه با روکش پلی تترا فلوئورواتیلن و پلی استر و پارچه های پلی وینیل کلراید استفاده می شود .

در بخش ساختمان، آزبست به عنوان مصالح ساختمانی (به شکل تجاری Eternit ) که برای عایق کاری ساختمان ها و وسایل حمل و نقل استفاده می شد ، کاربرد داشته و دارد تا اینکه در دهه هشتاد سرطان زایی آن ثابت شد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.